9 مسئله ضروری که قبل از مصاحبه شغلی باید درباره آنها تحقیق کنید

 

برای به دست آوردن مدرک خود به سختی تلاش کرده­اید، و اکنون به دنبال یک شغل میگردید. با این وجود، هنوز یک چالش دیگر وجود دارد که باید با آن روبرو شوید: مصاحبه شغلی. اولین گام در آمادگی برای مصاحبه با یک شرکت، این است که کمی تحقیق کنید. اگر مصاحبه­کنندگان ببینند که شما تحقیق کرده­اید، خواهند دانست که صادقانه و صمیمانه، علاقه دارید که برایشان کار کنید.

 

قبل از حضور در جلسه مصاحبه، درباره فعالیت شرکت تحقیق کنید.

 

بخش‌های کلیدی

 

وقتی که با یک شرکت مصاحبه می‌کنید، آماده‌­سازی بسیار مهم است. اطلاعاتی که قبل از یک مصاحبه کسب می‌کنید، می‌توانند مزیت شما نسبت به سایر رقبا باشند، و موفقیت نهایی شما را رقم بزنند.

 

 

شرکت

 

ابتدا به وبسایت شرکت مراجعه کنید. بخش "درباره ما" یک معرفی خوب درباره سابقه و زمینۀ کاری شرکت است. همچنین به بیانیه شرکت درباره ماموریتش توجه کنید. بیانیۀ ماموریت به منابع مالی، اهداف و ارزشهای شرکت اشاره می‌کند. بنابراین، اگر یک شرکت به انجام امور خیرخواهانه تعهد داشته باشد، در هنگام مصاحبه به علاقه خود به این زمینه اشاره کنید.

 

 

موقعیت

 

هر چه بیشتر درباره موقعیت شغلی بدانید، بهتر خواهید توانست که توانایی‌های خود را اظهار کنید. اگر در این موقعیت شغلی نیاز باشد تا به سایر کارکنان آموزش دهید، می‌توانید به تجربیاتی که در این زمینه داشته‌­اید اشاره کنید. شرکت‌ها به دنبال این نوع از رهبران هستند.

به هنگام انجام تحقیقات این پرسش‌ها را از خود بپرسید:

·         نیازمندی‌های ضروری شغل کدامند؟

·         توانایی‌های لازم کدامند؟

·         ناظر شما چه کسی خواهد بود؟

این سوالات به شما در تشخیص این مسئله کمک خواهند کرد که این موقعیت شغلی مناسب شما هست یا خیر.

 

 

تیم مصاحبه­‌کننده

 

شناختن اعضای شرکت، و به ویژه شناختن تیم مصاحبه‌­کننده، بسیار مفید است. این به شما کمک میکند تا زمینه­‌های مشترک را پیدا کنید. به عنوان مثال، اگر در یک مدرسه بوده‌­اید یا در یک تجربه کاری مشترک حضور داشته­‌اید، می‌توانید به این مسئله اشاره کنید تا با فرد مورد نظر ارتباط ایجاد کرده و توانایی­‌های خود را نشان دهید

 

 

به دنبال مزیت‌های بیشتر باشید

 

به خاطر داشته باشید: شما تنها فردی نیستید که با او مصاحبه می‌شود. بنابراین، نیاز دارید تا هر کاری را که می‌توانید انجام دهید تا مزیت خود را نشان داده و خود را از سایرین متمایز کنید.

 

 

فرهنگ شرکت

 

احساس میکنید که برای یک موقعیت شغلی مناسب هستید. اما، آیا برای فرهنگ شرکت نیز فرد مناسبی به شمار می­آیید؟

صفحات شرکت در شبکه‌­های اجتماعی را بررسی کنید. با انجام این کار، آشنایی بیشتری با شرکت پیدا خواهید کرد و در مصاحبه­ راحت­تر خواهید بود. آیا در این صفحات، تصاویر و ویدئوهایی از رویدادهای برگزار شده در شرکت به اشتراک گذاشته شده‌­اند؟ معمولاً هر چقدر ارتباطات اجتماعی یک شرکت بیشتر باشد، فرهنگ آن شرکت بهتر است. وقتی که این اطلاعات را به دست آوردید، می‌توانید به مصاحبه­‌کنندگان توضیح دهید که چرا نه فقط به عنوان یک شخص، بلکه به عنوان یک کارمند، گزینه مناسبی هستید.

 

 

اخبار جدید

 

در مورد اخبار جدید پیرامون شرکت تحقیق کنید. بیشتر شرکت‌ها در وب‌سایت خود صفحه‌ای دارند که رویدادها و مصاحبه­‌های اخیر آنها را با رسانه‌­ها نشان می‌دهد. اینکه نشان دهید که اطلاعات زیادی درباره شرکت دارید، بسیار تاثیرگذار است. به عنوان نمونه، اگر شرکت یک محصول جدید را معرفی کرده باشد، می‌توانید دیدگاه خود را درباره آن بیان کرده و بگویید که چگونه می‌توانید در موفقیت آن تاثیرگذار باشید.

 

 

 

اطلاعات تجاری مهم

محصولات و سرویس‌ها

 

باید بدانید که کدامیک از محصولات وسرویسها به موقعیت شغلی شما مرتبط هستند. به عنوان نمونه، برای یک شرکت دارویی، نیاز دارید که داروهای متفاوت و خدماتی را بشناسید که با آنها کار خواهید کرد. در این صورت در شرایط بهتری برای شرح توانایی‌ها و تجربیات خود قرار خواهید داشت.

 

 

مشتریان

 

یک بخش برزگ از درک شما از نقشتان در شرکت، شناختن مشتریان است. چه کسی از محصولات و خدمات شرکت استفاده می‌کند؟ استراتژی‌های بازاریابی شرکت روی چه کسی متمرکز شده است؟ از آنجا که این یک بخش جدانشدنی از شغل شما خواهد بود، باید آگاهی خود از این زمینه را در مصاحبه نشان دهید.

 

 

صنعت و رقبا

 

مهم است که اطلاعاتی درباره صنعت، رقبا و چالش‌های پیش روی شرکت داشته باشید. به عنوان مثال، آیا مسائل اجتماعی و عمومی خاصی وجود دارد که شرکت با آنها درگیر باشد؟ آیا شرکت در حال رشد است؟ می‌توانید ایده‌­های خود را برای برخورد با چالش‌های جدید بیان کنید. با انجام این کار نشان می‌دهید که فردی آینده‌­نگر هستید و توانایی حل مشکلات را دارید.

 

 

پیشنهاد فروش خاص و منحصر به فرد

 

یک پیشنهاد فروش منحصر به فرد، ویژگی خاصی است که توسط شرکت ارائه می‌شود تا آن را از رقبایش متمایز کند. این پیشنهاد باید مزایای کالا یا خدمات شرکت را برای مشتریان و خریداران برجسته کند. بحث درباره این اطلاعات، به شرکت نشان می‌دهد که شما، به خود، به عنوان یکی از کارمندان شرکت فکر می‌کنید.

 

تجربیات شما از جستجو برای کار چیست؟ تاکنون از روش‌های بالای برای آماده شدن برای یک مصاحبه استفاده کرده‌­اید؟ لطفاً تجربیات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.