نحوه انتخاب ژورنال برای ارسال مقاله

 

ترجمه: زهرا زارع حسین زادگان

 

بعد از آماده کردن پیش‌­نویس اولیۀ مقاله، گام بعدی، انتخاب یک ژورنال برای چاپ تحقیق شماست. انتخاب یک ژورنال، که توسط متخصصان رشتۀ شما به صورت دقیق بررسی شده باشد و مقاله شما را به بهترین روش ارائه کرده و آن را به جامعه هدفتان انتقال دهد، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و البته، لیست ژورنال‌هایی که تحقیق شما در آنها به چاپ رسیده است، به صورت مستقیم و غیرمستقیم بر پیشرفت شغلی، شهرت حرفه­‌ای و تامین منابع مالی برای شما تاثیرگذار خواهد بود.

در ادامه، به برخی از مهمترین مسائلی اشاره می‌کنیم که توجه به آنها، از نظر ما، برای انتخاب دقیق یک ژورنال ضروری است.

 

    1. آیا ارتباطی بین موضوع مقاله شما و اهداف و حوزۀ کاری ژورنال وجود دارد؟

انتخاب ژورنال برای ارسال مقاله  

 

دامنۀ تمرکز مقالاتی که این ژورنال‌ به دنبال آنهاست، گسترده است یا محدود؟

ژورنال‌ها، معمولاً درباره زمینۀ کاری خود بسیار دقیق هستند. همچنین، هر ژورنال ممکن است در زمینه کاری خود، تنها روی یک جنبه از موضوع تمرکز کند. به عنوان مثال، "آسیب­‌شناسی بافتی" و "ژورنال آسیب‌­شناسی" دو ژورنال معروف هستند که هر یک بر جنبه‌­های مختلفی از زمینۀ "آسیب­شناسی" تمرکز میکنند. هدف "آسیب­شناسی بافتی" این است که برای متخصصانِ تشخیص و جراحانِ این زمینه مفید باشد، در حالی که "ژورنال آسیب­شناسی" شامل مقالاتی درباره مکانیزم‌های پاتوفیزیولوژیکی و پاتوژنتیکی بیماری­های انسانی است.

در نهایت، از این مسئله اطمینان حاصل کنید که نوع و مدل مقاله­ای که ارسال می‌کنید، در ژورنال مورد نظرتان پذیرفته می‌شود. به عنوان مثال، اگر مقالۀ شما یک بررسی موردی باشد، بررسی کنید که آیا ژورنال مورد نظر گزارشات موردی را منتشر می‌کند یا خیر. ارسال مقاله به ژورنالی که نوع مقاله شما را نمی‌پذیرد، بدون شک موجب رد شدن مقاله خواهد شد.

 

 

 

   2.خوانندگان و جامعۀ هدف کدامند؟

 

این عوامل باید مورد ارزیابی قرار گیرند:

 

ژورنال چند رشته‌­ای

اگر، به عنوان مثال، مقاله شما می‌تواند در سیاست عمومی اثرگذار باشد یا مثلا روش مراقبت پرستاران از بیماران را تغییر دهد، در این صورت، ژورنالی را انتخاب کنید که جامعۀ هدف گسترده‌­ای دارد و خوانندگان آن غیر فنی هستند.

ژورنال تخصصی

اگر مقالۀ شما تخصصی یا تکنیکی است، به نفعتان خواهد بود که آن را در یک ژورنال دارای جامعۀ هدف کوچک اما خاص منتشر کنید. برخی اوقات، دستیابی به خوانندگانِ درست، مهمتر از دستیابی به خوانندگانِ بیشتر است.

ژورنال مورد نظر، تا چه اندازه در بین همکاران شما محبوب است؟ صحبت کردن با همکاران برجسته، به شما کمک می‌کند تا ارزیابیِ درستی از تعداد خوانندگان ژورنال به دست آورید.

 

 

   

 

   3. آیا ژورنال به خوبی دیده می‌شود؟

وقتی که مقالۀ شما منتشر شد، یافتن آن باید برای سایر محققان ساده باشد. میزان دیده شدن ژورنال، نقش مهمی در این زمینه ایفا می‌کند.

آیا ژورنال در پایگاه­های دادۀ الکترونیکی، موجود است؟ آیا ژورنال در ISI ثبت شده است؟ آیا در پایگاه­‌های دادۀ مخصوص به زمینۀ کاری شما (مانند EconLit یا PsychINFO) ثبت شده است؟ این موارد، به میزان دیده شدن و قابل رویت بودن تحقیق کمک کرده، و تعداد نقل­­ قول­‌های انجام شده از مقاله شما را نیز افزایش می‌دهند.

آیا به صورت آنلاین می‌توان به ژورنال دسترسی داشت؟ انتشار مقاله در ژورنال‌هایی که تنها به صورت کاغذی منتشر می‌شوند، تعداد افرادی را که با آن مواجه شده و آن را مطالعه می‌کنند، به شدت محدود می‌کند.


    4."ارزش CV انتشار" چقدر است؟

برخی از نویسندگان، ارزش زیادی برای اعتبار ژورنال قائل می‌شوند. در اینجا به برخی از عواملی که در این زمینه باید مورد توجه قرار گیرند اشاره می‌کنیم.

اعضای هیئت تحریریه. در ژورنال‌های معتبر، معمولاً محققان برجسته­‌ای در هیئت تحریریه­ وجود دارند. به وبسایت ژورنال مراجعه کنید و نام اعضای هیئت تحریریه را بررسی کنید. آیا اعضای هیئت تحریریه در زمینۀ مطالعاتی شما معتبر و شناخته­‌شده هستند؟

حامیان ژورنال. آیا ژورنال مورد نظر، تحت مالکیت یا پشتیبانی یک مجموعۀ معتبر در زمینۀ مطالعاتی شما قرار دارد؟

 

ضریب تاثیر ژورنال چقدر است؟

از آنجا که ضرایب تاثیر در زمینه­‌های مطالعاتی گوناگون متفاوت هستند، تنها به ضریب تاثیر واقعی ژورنال نگاه نکنید. ضریب تاثیر ژورنال را در نسبت با ژورنال‌های مشابه در زمینه مطالعاتی خود در نظر بگیرید.

با یک همکار ارشد و شناخته‌­شده مشورت کنید. آنها معمولاً کدام ژورنال‌ها را مطالعه می‌کنند؟ احساس می‌کنند کدام ژورنال‌ها دارای استاندارد بهتری برای انتشار مقالات هستند؟

 

    5. زمان چرخش (بازبینی و انتشار) ژورنال چقدر است؟

دورۀ بازبینی توسط متخصصان. سالانه چند شماره از این ژورنال چاپ می‌شود؟ برای یک ژورنال ماهانه، احتمال بیشتری وجود دارد که مقاله شما با سرعت بیشتری بررسی شود. در برخی از ژورنال‌ها، زمان ارسال مقاله و زمان تایید آن نوشته می‌شود. با مقایسۀ این تاریخ‌ها می‌توانید دید خوبی نسبت به زمان چرخش به دست آورید.

تاخیر انتشار. اگر ژورنال دارای یک نسخه آنلاین است، آیا پس از تایید برای انتشار، مقالات پذیرفته­‌شده را به صورت آنلاین منتشر می‌کند؟ اگر اینگونه باشد، به این معنی است که مقالۀ شما پس از پذیرفته‌شدن، به صورت آنلاین منتشر خواهد شد (و در واقع به عنوان یک مقاله چاپ شده در نظر گرفته خواهد شد)، حتی اگر چاپ کاغذی، مدت‌ها بعد انجام شود. برای آن دسته از محققانی که می‌خواهند مقالۀ خود را هر چه سریعتر (کمتر از دو ماه) به چاپ برسانند، مجلات دسترسی آزاد بهترین گزینه هستند. 

انتخاب مجله برای سابمیت مقاله

 

­­

لیست مواردی که در هنگام انتخاب ژورنال باید به آنها توجه کرد!

در هنگام انتخاب ژورنال، این موارد را در نظر داشته باشید:

 • آیا موضوع مقالۀ شما با موضوعات مورد نظر در ژورنال مطابقت دارد؟
 • آیا ژورنال مورد نظر، نوع و مدل مقاله شما را می‌پذیرد؟
 • آیا مخاطبان مورد نظر شما، این ژورنال را مطالعه می‌کنند؟
 • آیا این ژورنال در پایگاه­های داده تخصصی و کتابشناسی وجود دارد؟
 • آیا این ژورنال یک نسخه آنلاین دارد؟
 • ضریب تاثیر ژورنال با نیازمندی‌های شما مطابقت دارد؟
 • آیا این ژورنال در میان همکاران و متخصصان رشته شما معتبر است؟
 • زمان بررسی و انتشار برای مقالات ارسال شده به این ژورنال چقدر است؟
 •  این ژورنال سالانه چند بار چاپ می‌شود؟
 • هزینه‌های انتشار چقدر هستند؟
 • آیا اندازه و ساختار اولیۀ مقاله شما با راهنمای نویسندگان ژورنال سازگار هستند؟
 • سیاست ژورنال در قبال بررسی سرقت ادبی چیست؟

 

نتیجه­‌گیری

به هنگام ارسال نسخۀ اولیۀ مقاله (manuscript)، انتخاب دقیق و درست ژورنال، احتمال رد شدن کار شما را به شدت کاهش می‌دهد. وقتی که تصمیم اولیه را در مورد ژورنال مورد نظرتان گرفتید، راهنمای نویسندگان آن ژورنال را مطالعه کنید تا از محدودیت‌ها و قوانین آن در مورد فرمت مقاله، تعداد کلمات، نحوۀ نقل قول، راهنمای مربوط به تصاویر، هزینه‌­های انتشار و .. اطلاع حاصل کنید. این کار، به شما در اتخاذ تصمیم نهایی کمک خواهد کرد.