نحوه ایجاد و استفاده از ماکرو (MACRO) در MICROSOFT WORD 2013

 

اگر قصد استفاده از نرم افزار MICROSOFT WORD 2013 را به صورت حرفه‌ای دارید، باید کار با ماکرو را یاد بگیرید. این قابلیت بسیار کاربردی و آسان در نرم افزار MICROSOFT WORD 2013 به شما کمک می‌کند که کارهای تکراری را کاملا خودکار انجام دهید.

مثلا من هر روز تعداد زیادی از عددهای مقالات و پایان‌نامه‌هایی که برای ویراستاری بازبینی می‌کنم را فارسی می‌کنم. چون تعداد این عددها بسیار زیاد است و زمان قابل توجهی از من مصرف می‌کند، به این نتیجه رسیدم که باید کار را به ‌صورت خودکار به خود نرم‌افزار ورد بسپارم.

یا تعداد زیادی «می شود» در سندهایم وجود دارد که باید با نیم‌فاصله به «می‌شود» تبدیل شوند.

ادانز یا افزونه ویراستیار نیز به همین صورت کار می‌کند و در واقع تعداد ماکرو است که شما با فشار دادن کلیدهای میانبر در آن، از عملیات خودکار استفاده می‌کنید.

در روزنامه‌ها نیز ازین قابلیت برای ویرایش سریع و ابتدایی استفاده می‌کنند. بدین صورت که ابتدا یک فرد ماکرو‌ها را اجرا کرده و فایل نیمه آماده را به ویراستار می‌رساند. ویراستار دیگر وقتی برای درست کردن نیم‌فاصله‌ها تلف نمی‌کند، بلکه به اصلاح کامل متن می‌پردازد.

 

نحوه ایجاد و استفاده از ماکرو (Macro) در MICROSOFT WORD 2013

 

1. برای ایجاد ماکرو ابتدا فایل ورد را باز کنید. بر روی سربرگ «View» کلیک کنید (هشتمین سربرگ از سمت چپ). گزینه «Macros» را پیدا کنید. از لیست کشویی باز شده بر روی گزینه «Record Macro» کلیک کنید. با انجام اینکار یک پنل باز می‌شود.

نکته: اگر دیدن دکمه ماکرو، نرم‌افزار را بر روی حالت تمام صفحه ‌قرار دهید.ساخت ماکرو در ورد2013 

 

2. در پنل ضبط ماکرو، فیلد اول Macro Name است. لطفا یک نام برای ماکرو خود انتخاب کنید. بهتر است که نام‌ها را به انگلیسی نوشته و طوری انتخاب کنید که در آینده نحوه کار آن‌ها برای شما مشخص باشد. تجربه شخصی من نشان می‌دهد که حتی نوشتن فارسی توضیحات نیز برای بروزرسانی‌های آینده ماکرو اهمیت دارد. در قسمت Description توضیحات مختصری درباره ماکرویی که میخواهید داشته باشید، بنویسید.  

 

ساخت ماکرو در ورد2013 

 

از بخش Store Macro in می توانید مشخص کنید که این ماکرو را برای کل اسناد وردی که در آینده دارید، ساخته اید یا فقط میخواهید روی همین یک سند ذخیره شود.

اگر All Documents را انتخاب کنید به عنوان یک ماکرو عمومی اضافه خواهد شد. اما اگر آن را باز کنید و نام همین فایلی که اکنون در حال ساخت ماکرو هستید را انتخاب کنید، فقط ماکرو اختصاصی همین یک فایل می‌شود. 

ساخت ماکرو در ورد2013 

 

3.بعد از انتخاب نام روی Keyboard کلیک کنید یا یک کلید ترکیبی میانبر برای این ماکرو بسازید.

 


 ساخت ماکرو در ورد2013

 

 

4.بعد از انتخاب کلید میانبر، دکمه Close را فشار دهید. در کنار آیکون موس شما، عکس یک نوار کاست اضافه شده است. Word در حال ضبط هر عملیاتی و کلیک‌هایی است که انجام می‌دهید. پس هر نوع کاری را که میخواهید انجام دهید و در پایان به منو ماکرو در تب View مراجعه کرده و Stop Macro را فشار دهید.

 

ساخت ماکرو در ورد2013


 

 

در پایان می توانید، ماکرو خود را از بخش View Macros پیدا کنید و تغییراتی اگر لازم است را روی آن وارد کنید. مثلا اکنون ما یک ماکرو به نام Test داریم که میتوانیم کد نویسی VB برای تبدیل اعداد به فارسی را در آن وارد کنید. اگر روی دکمه Edit از دکمه‌های کنار، کلیک کنید، وارد محیط VB شده و میتوانید کدنویسی را برای این ماکرو، انجام دهید.

 

ساخت ماکرو در ورد2013


 

 

برای حذف ماکرو نیز می‌توانید از دکمه Delete استفاده کنید. کارایی بقیه دکمه‌ها نیز شامل ساخت ماکرو جدید، دیدن جزئیات، دسته بندی و اصلاح آن‌هاست.