تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی و تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی در Microsoft Word 2013

 

نکته: این روش در ورد 2013 آموزش داده شده و عکس‌برداری گردیده است.

در این مطلب جامع، قصد دارم تمامی روش‌های موجود برای تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی و انگلیسی به فارسی را بنویسم.

در بسیاری از موارد، هنگاهی که نویسندگان یک فایل مقاله و یا یک کتاب را برای ویراستاری به من ارسال میکنند، متوجه شدهام که عدد نویسی آنها اشتباه است. به عنوان مثال در یک مقاله فارسی نوشتن عدد انگلیسی در متن مقاله اشتباه است. باید تمام اعداد فارسی باشند.

اگر تعداد عددها کم باشد، شاید روش دستی، مشکل شما را حل کند. البته من پیشنهاد میکنم که از روش‌های اصولی استفاده کنید. زیرا بازنویسی عدد، اگر به صورت دستی انجام شود، احتمال تایپ اشتباه دارد.

اما چه طور اعداد یک مقاله، کتاب یا پایان نامه را فارسی کنیم. یا اگر اعداد در سند ورد فارسی است، آنها را به انگلیسی برگردانیم.

 

روش اول: تنظیمات Microsoft Word 2013

 

اگر یک فایل ورد دارید که عددهای آن انگلیسی است، ولی نویسنده آن ادعا میکند که آنها را فارسی تایپ کرده است، بهتر است حتما، تنظیمات فایل ورد را بررسی کنید.

اگر نرم افزار Microsoft Word را تازه نصب کرده‌اید، اولین کاری که باید انجام دهید، همین است.

 

گام اول: ابتدا فایل ورد را باز کنید.

گام دوم: روی File کلیک کنید (بالا سمت چپ)

 تبدیل اعداد فارسی به انگلیسی و برعکس

 

گام سوم: از منو یا اصطلاحا ریبون باز شده روی Option کلیک کنید.

 

تبدیل اعداد فارسی و انگلیسی در نرم افزار ورد

 

 

گام چهارم: روی برگه Advanced کلیک کنید، پنجره را پایین بکشید تا به قسمت Show Document Content برسید. اگر می‌خواهید تازه تایپ را شروع کنید، بهتر است Numeral را روی Context بگذارید. تا عددهای فارسی به فارسی و عددهای انگلیسی به انگلیسی نوشته شوند. اما اگر میخواهید فقط عددهای انگلیسی نوشته شوند، Numeral را روی Arabic بگذارید. اگر میخواهید تمام اعداد فارسی نشان داده شوند از Hindi استفاده کنید.

 

هشدار: اگر فایل را ذخیره کنید و روی یک سیستم دیگر که context باشید، باز کنید، اعداد بصورت صحیح و واقعی خودشان نشان داده می‌شوند. لذا Arabic کردن، صرفا باعث می شود روی سیستم خودتان اعداد را انگلیسی ببینید. اگر روی Hindi باشد، نیز به همین شکل است و فقط روی سیستم خودتان اعداد را فارسی می بینید.

پس اگر سعی در نوشتن یک مقاله فارسی، یک کتاب فارسی و یا کلا یک متن فارسی دارید، بهتر است  Numeral را روی Context بگذارید تا در هر سیستم دیگری، شکل اعداد را همان طور که تایپ کردید، دیده شود.

خصوصا اگر فایل را برای داوری ارسال می کنید، دقت کنید، که ممکن است سیستم داور روی حالت استاندارد Context باشد و اعدادی که به انگلیسی تایپ کردید را فارسی دیده و مقاله را ریجکت کند.

 

تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی و بالعکس

 

امیدوارم که مطلب فوق برای حل مشکل فارسی نویسی و انگلیسی نویسی اعداد به شما کمک کرده باشد.

 

   روش دوم: استفاده حرفه‌ای از Word ساخت Macro فارسی ساز اعداد یا انگلیسی ساز اعداد