سیاست فرنام درباره اجرای قوانین اخلاق در نشر و پیگیری سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) شفاف است. ما سرقت ادبی  (پلاژیاریسم یا Plagiarism) را بررسی می‌کنیم و بر اساس دستورالعملی که در اینجا نوشته شده است به آن عمل می‌کنیم.

 

سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) به معنای ثبت اثر دیگران به عنوان کار خود بدون نام بردن از خالق اصلی؛ سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) از خود(م) نیز به معنای ثبت کاری برای ارزیابی است، بی آنکه به این نکته اشاره شود که آن اثر پیش از آن به چاپ رسیده است. هر دوی این اعمال جزو بداخلاقی‌ها در نشر محسوب می‌شوند.

 

سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) شامل کپی کردن می‌شود (استفاده از زبان و/یا ایدۀ دیگران به عنوان کار خود فرد):

  • استفادۀ واژه به واژه از اثر فردی دیگر بدون آوردن نامی از آن فرد.
  • استفاده از کار فردی دیگر با تغییر برخی از کلمات یا ترتیب واژگان، بی آنکه نامی از آن فرد برده شود.
  • استفاده از ایدۀ دیگران بدون بردن نام منبع اصلی.
  • برداشت مطالب عینا از روی سایت‌های اینترنتی برای تهیه کردن مطالب ساختگی سایت خود فرد.
  • ثبت کار فرد دیگری به نام خود؛ بدون اینکه معلوم باشد واقعا چه کسی آن کار را انجام داده است. برای مثال برخی از افراد مقالات خود را از موسسات مقاله‌نویسی می‌خرند و یا برخی دیگر، به هنگام ثبت مقاله برای یک مجله، از افرادی که در انجام آن کار سهمی داشته‌اند، نامی نمی‌برند.

سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism) ممکن است گاهی به صورت تبانی با فرد دیگری اتفاق بیفتد، به این شکل که مقاله با همکاری فردی نگاشته می‌شود که مجاز به شرکت در آن پرژه نبوده است. باید بخشی را به مقاله افزود که در آن هرنوع مشارکت در نگارش مقاله باید به صورت شفاف آورده شود.

 

سرقت ادبی ممکن است در مورد تمامی منابع و رسانه‌ها اتفاق بیفتد:

متن، تصویر، ترانه، مشتقات ریاضی، کدهای کامپیوتری و غیره؛

مواردی که از سایت‌ها دانلود و یا از نوشته‌ها و سایر رسانه‌ها استخراج شده‌اند؛

موارد چاپ‌شده و نشده که شامل سخنرانی‌ها و سمینارهای دانشجویان، اساتید و محققین می‌شود.

 

ابزار قابل قبول به رسمیت شاختن آثار دیگران (با ارجاع دادن در پانویس و یا به اشکال دیگر) عوامل اساسی کاری است که برای ارزیابی در سیستمی ثبت می‌شود؛ خواه این نوشتار آزمون، پایان‌نامه، مقاله و یا تمرین نگارشی باشد یا تکلیف درسی. مناسب‌ترین شیوه برای نشان دادن مشارکت افراد بسته به موضوع مقاله و نوع ارزیابی متفاوت است.

اگر از آثار افراد دیگر در تحقیقی استفاده شده باشد، باید عنوان شود. مطلب چه نوشتار باشد و چه به شکل شفاهی عنوان شده باشد، برای استفاده از آن باید از گیومه استفاده شود و سپس در پانویس و یا داخل متن منبع آن به صورت استاندارد آورده شود و نشانگر این موضوع باشد که از کجا آمده است. برای ارجاع دادن به ایده‌ای که پرورش داده شده است، تصویری که از منبعی دیگر استخراج شده، داده‌ای از تحقیق‌های دیگر و یا اطلاعات سایت‌های گوناگون نیز به همین منوال عمل می‌شود. 

 

سرقت ادبی  (پلاژیاریسم یا Plagiarism) از خود

شما هر اثری را تنها یک بار می‌توانید برای ارزیابی در سیستم مجلات ثبت کنید. مطالبی که پیش از آن برای موسسات پژوهشی ارسال و پذیرفته شده‌اند تنها با درج منبع قابل استفاده هستند؛ حتی اگر آن اثر متعلق به خود نویسنده باشد. سرقت ادبی از خود زمانی اتفاق می‌افتد که مطلبی که یک بار به چاپ رسیده و یا بخش مهمی از آن، برای بار دوم در سیستم ارزیابی ثبت شود.

اگر فردی به کار خد ارجاع دهد، باید به گونه‌ای عمل کند که گویا به کار فرد دیگری ارجاع می‌دهد.

باید راهنمای مجلات را در رابطه با سرقت ادبی کاملا مطالعه کنید و مواد آن را در تمام کارهای ارسالی خود اعمال کنید.

اگر پس از خواندن راهنما سوالی برایتان پیش آمد، باید برای شفاف‌سازی، در سریع‌ترین زمان ممکن با کادر ارزیابی تماس بگیرید.

 

همۀ نوشته‌های ثبت شده در سیستم

نبود استانداردهای لازم در متن (نبود ارجاعات در متن) مقالات ثبت شده در سیستم مجلات یا پایان‌نامه‌ها، در ارزیابی آنها تاثیر می‌گذارد.

 

سیاست‌ها و اقدامات در رابطه با سرقت ادبی (پلاژیاریسم یا Plagiarism)

موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام برند فرنام منتشر می‌شوند، به مالکیت معنوی افراد حقیقی و حقوقی احترام می‌گذارد و خود را موظف به حفاظت از آثار بکر نویسندگان خود می‌داند. از تمامی نویسندگانی که با این موسسه کار می‌کنند انتظار می‌رود که موارد اخلاق در نشر را رعایت کرده و از هرگونه سرقت ادبی دوری کنند. اگر ظن آن رود که در نوشته‌ای سرقت ادبی رخ داده است، فرنام با نویسندۀ آن تماس خواهد گرفت و از او توضیح خواهد خواست. اگر نویسنده در مدت زمان تعیین شده پاسخ قابل قبولی ارائه ندهد، مراتب به مقامات مسئول دانشگاه محل تحصیل و یا خدمت فرد اطلاع داده خواهد شد.

موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام این موسسه منتشر می‌شوند، نسبت به مقالاتی چاپ‌شده‌ای که موارد سرقت ادبی در آنها یافت شود، رویکردی جدی خواهد داشت؛ بدین شکل که متن مقاله به صورت کامل از روی سایت برداشته خواهد شد و  یادداشتی مبنی بر استرداد و دلیل آن بر روی سایت قرار خواهد گرفت. به محض وقوع چنین مواردی، فرنام بلافاصله کمیتۀ حقیقت یاب تشکیل می‌دهد و مورد را بررسی می‌کند. از آنجا که فرنام خود را موظف به حفاظت از حقوق نویسندۀ اثر اصلی می‌داند، در صورت وقوع سرقت ادبی به یکی از موارد زیر عمل خواهد کرد:

 

1-موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام این موسسه منتشر می‌شوند، بلافاصله با مقامات مسئول دانشگاه مندرج در آدرس دانشگاهی خاطی تماس خواهد گرفت و مراتب را به اطلاع او خواند رساند.

2- موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام این موسسه منتشر می‌شوند، فایل پی‌دی‌اف مقاله را از روی سایت برخواهد داشت و تمامی لینک‌های آن را غیر فعال خواهد کرد. دلیل استرداد مقاله در یادداشتی در صفحۀ مقاله در سایت قرار خواهد گرفت.

3-موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام این موسسه منتشر می‌شوند، حساب کاربری فرد خاطی را منقضی کرده و او را به مدت 3/5/10 سال و یا برای همیشه در لیست سیاه قرار می‌دهد.

4-موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام این موسسه منتشر می‌شوند، لیست افرادی را که مرتکب چنین بداخلاقی‌ای در نشر شده‌اند در اختیار تمام کسانی که خواهان آن باشند قرار خواهد داد.

5- موسسۀ فرنام و تمامی مجلاتی که تحت نام این موسسه منتشر می‌شوند، هر عمل دیگری را که هیئت تحریریه و کمیتۀ حقیقت یاب صلاح بدانند انجام خواهد داد.