بخشنامه: قوانین ارجاع به مقالات نشریات

 

معاونان محترم تحقیقات و فناوری دانشگاه/ دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور

معاون محترم تحقیقات و فناوری انستیتو پاستور ایران

معاون محترم پژوهشی مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی قلب شهید رجایی

قائم‌مقام و معاون محترم آموزشی و پژوهشی مؤسسۀ عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون

معاونت محترم پژوهشی جهاد دانشگاهی کل کشور

معاون محترم علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی کشور

رئیس محترم مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی

 

سلام‌علیکم

احتراما، مشاهده شده است که در مواردی سردبیران نشریات یا مسئولان پژوهشی دانشگاه‌ها در قالب ارسال ایمیل‌ها و یا انتشار دستورالعمل‌هایی، مشوق‌های مالی برای ارجاع به مقالات نشریات مربوطه تعیین نموده‌اند.

بدین‌وسیله اعلام می‌دارد پرداخت هرگونه وجه مالی و یا سایر مشوق‌ها برای ارجاع دادن به مقالات یا نشریات خاص برخلاف استانداردهای اخلاق در پژوهش و اخلاق در انتشار آثار پژوهشی بوده و چنین اقداماتی باید فوری متوقف شود و تغییر روندها و سیاست‌های موجود در همۀ طرق ممکن به اطلاع ذی‌نفعان رسانده شود. به‌علاوه، سردبیران نشریات علوم پزشکی هم به‌هیچ‌عنوان نباید نویسندگان مقالات را مجبور به ارجاع دادن به مقالات همان نشریه نمایند. واضح است در پیش گرفتن چنین سیاست‌هایی ممکن است در کوتاه‌مدت به‌ظاهر منجر به افزایش ارجاع به مقالات منتشرشده برخی نشریات شود، اما بدون شک در میان‌مدت و بلندمدت لطمات جبران‌ناپذیری به اعتبار همان نشریات و نیز حیثیت علمی کشور خواهد زد.

دبیرخانۀ کمیتۀ ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی و کمیته‌های اخلاق در پژوهش تابعه در دانشگاه‌ها موظف‌اند نسبت به پیگیری اجرای مفاد این بخشنامه اقدام نمایند.

 

دکتر رضا ملک‌زاده

معاونت تحقیقات و فناوری

 

 

 

لینک دانلود بخشنامه

 

دانلود بخشنامۀ ارجاعات به مقالات نشریات