نوشتن توضیحات در فایل PDF

در دنیای پژوهش و مقاله‌نویسی حتما برای شما هم پیش آمده که مجبور شوید به فایل PDF توضیحاتی اضافه کنید. این توضیحات چه در سطح ویراستاری باشد و چه در سطح نویسندگی، به صفحه‌آرا و تهیه‌کنندۀ فایل PDF کمک می‌کند سطح کیفی کار را افزایش دهد. مراحل درج توضیحات به نرم‌افزاری بستگی دارد که از آن استفاده می‌کنید. در اینجا ما این موضوع را در دو نرم‌افزار رایج در ایران یعنی Foxit PDF Reader و همین‌طور Adobe Acrobar PDF Reader مرحله‌به‌مرحله شرح می‌دهیم.

ابتدا یکی از این دو نرم‌افزار را دانلود کنید. شرکت Foxit و Adobe هر دو نسخۀ رایگان و پولی دارند. نسخۀ رایگان Foxit قابلیت کامنت‌گذاری دارد، اما نسخۀ رایگان Adobe تنها در صورتی که قابلیت کامنت‌گذاری آن در فایل اصلی فعال شده باشد، کار می‌کند. 

 

 

لینک‌ها به نسخه‌های جدید، به‌روزرسانی شدند (1397/07/28)


  Foxit Reader 10.0.0.35798 + Portable مشاهده اسناد PDF: دانلود با لينك مستقيم و حجم 68 مگابايت، پسورد فایل‌ها soft98.ir

   Foxit PhantomPDF Business 10.0.0.35798 + Portable مشاهده و ویرایش PDF: دانلود با لینک مستقیم و حجم 661 مگابایت به همراه Patch، پسورد فایل‌ها soft98.ir

  Adobe Reader 11.0.23 + Portable مشاهده فایل PDFدانلود ورژن 11.0.10 با لينك مستقيم با حجم 75 مگابايت، 

Adobe Acrobat XI Pro 11.0.23 + DC 2019.008.20074

نسخۀ Pro DC
Adobe Acrobat Reader DC 2020.009.20063 + Portable مشاهده فایل PDF
نسخۀ XI Pro
Adobe Acrobat XI Pro 11.0.23 + DC 2020.009.20067 + Portable ساخت PDF

پسورد تمام فایل‌های فشرده: soft98.ir


  فیلم آموزشی نوشتن کامنت صحیح بر روی فایل های PDF را می توانید مشاهده کنید. 

 

برای نوشتن توضیحات در Adobe بدین شکل عمل کنید:

برای کامنت‌گذاری و نشانه‌گذاری در فایل PDF بعد از باز کردن فایل در نرم‌افزار Adobe Acrobat Professional به قسمت Comment در سمت بالا و چپ صفحه بروید. البته در نسخۀ 2018 این ابزار مطابق شکل در سمت راست ‌بالای صفحه است. برای گذاشتن کامنت دکمۀ Add Sticky Note را بزنید. سپس در جایی که می‌خواهید توضیح بنویسید کلیک کنید. برای هایلایت کردن بخشی از متن، آن قسمت را انتخاب کرده، سپس روی دکمۀ Highlight text کلیک کنید.

 

 با فشار دادن دکمه‌های مشخص‌شده در تصویر، کامنت بگذارید یا متن را هایلایت کنید.

 

 

اگر فایل شما کامنت دارد و نمی‌خواهید کامنت‌ها را مشاهده کنید، وارد منو Comment شوید و ابزار Hide Comment را انتخاب کنید. کلیۀ توضیح‌ها و کامنت‌های موجود در فایل پنهان می‌شوند.

 

 

 

 

ابزار هایلایت در این برنامه و در قسمت نوار ابزار شبیه به خودکار است. برای استفاده از آن روی آن کلیک کنید. بخشی از متن صفحه‌ای را که می‌خواهید بعدا به آن مراجعه کنید، هایلایت کنید و پس از ذخیره کردن صفحه را ببندید. حال پس از باز کردن دوبارۀ سند برای راحت‌تر شدن کار از ویژگی Thumbnails استفاده کنید تا صفحۀ مدنظر را زودتر بیابید.

 

 

 

 

 

برای ضبط‌ صوتی کامنت بدین شکل عمل کنید:

 برای ضبط کردن صدا و اضافه کردن آن به فایل PDF روی دکمۀ Record Audio کلیک کنید. وارد قسمت کامنت شوید و Record Audio را انتخاب کنید.

 

 

 

 

 

برای اضافه کردن یک یا چند کلمه در بین کلمات متن روی دکمۀ Insert Text at Cursor کلیک کنید. به این صورت که موس را در قسمت مورد نظر قرار داده، روی این دکمه کلیک کنید و در باکس بازشده توضیح خود را تایپ کنید. این عمل دقیقا همانند باز کردن ابرو در متن‌های فارسی است و چنین مفهومی را منتقل می‌کند.

 

 

 

 

اگر می‌خواهید این مفهوم را منتقل کنید که به جای این کلمات یا جملات باید کلمات دیگری جایگزین شوند، کلمه یا متن موردنظر را انتخاب کنید، سپس روی دکمۀ Add Note to Replace Text کلیک کنید و در باکس بازشده کلمات پیشنهادی خود را برای جایگزینی بنویسید.

 

 

 

 

برای اینکه به فردی که فایل را دریافت می‌کند برسانید که این بخش از جمله یا این کلمات باید پاک شوند آن بخش را انتخاب کرده، روی دکمۀ Strikethrough کلیک کنید.

 

 

 

 

برای کشیدن خط زیر بعضی مطالب نیز می‌توانید از دکمۀ Underline استفاده کنید.