سلسله مطالب آموزش مقاله‌نویسی

نوشتن یک مقاله پژوهشی اصیل  (Original Article)- راهنمای نگارش مقالات برای محققین جوان

 

از جمله مباحث اولیه در آموزش مقاله‌نویسی، آشنا  کردن محققین با انواع مقالات است. مجلات انواع مختلفی از مقالات را منتشر می­کنند؛ با این حال، شاید با ارزش‌­ترین نشریات مقالات پژوهشی اصیل (Original Article) هستند. مقالات پژوهشی اصیل منابع اولیه نوشته­‌های علمی هستند و یک بررسی اصیل را ارائه می­‌دهند. نویسندگان باید تحقیق را در مورد یک موضوع خاص از طریق آزمایش‌­ها، نظرسنجی­‌ها، مشاهدات و غیره انجام دهند و یافته­‌های مطالعه خود را از طریق مقالات پژوهشی اصلی (Original Article) گزارش می­‌دهند. این پست به شما کمک خواهد کرد که بفهمید یک مقاله پژوهشی اصلی (Original Article) چیست و چگونه به آن رسیدگی کنید.

 

 

معنی مقاله پژوهشی اصیل چیست؟

 

برای یک نسخه خطی که باید به­ عنوان یک مقاله پژوهشی اصیل (Original Article) درنظر گرفته شود، شرایط زیر باید رعایت شوند:

      • ·        باید توسط محققانی که واقعاً این مطالعه را انجام دادند نوشته شود.
      • ·        باید شامل فرضیه یا پرسش تحقیق، هدف مطالعه، و جزئیات روش­‌های تحقیق باشد.
      • ·        یافته‌­های پژوهش باید گزارش شود.
      • ·        این یافته­‌ها باید تفسیر شود و پیامدهای احتمالی مورد بحث قرار گیرند.

توجه کنید که حتی اگر یک بررسی نتایج مثبتی تولید نکند، به­‌عنوان پژوهش اصیل در نظر گرفته می‌­شود و می‌تواند منتشر شود. هنگامی که نتایج ثابت کنند که فرضیه اشتباه بوده، گفته می‌شود که بررسی نتایج منفی دارد. با این حال، این نکته‌ای مهم است که محققان دیگر از آن بهره‌مند خواهند شد. بنابراین نتایج منفی باید به‌صورت مقالۀ پژوهشی اصیل منتشر شوند. متأسفانه، بسیاری از نویسندگان و سردبیران مجله دارای تعصب نشر هستند و ترجیح می‌­دهند بررسی­‌هایی را که یافته­‌های منفی داشته‌اند، نشر ندهند. با این حال، جامعۀ علمی شروع به درک این نکته کرده است که منتشر نکردن نتایج منفی می­‌تواند سرعت پیشرفت علم را کاهش دهد. بنابراین، مجلات خاص مانند Journal of Negative Results in Biomedicine، PLOS ONE، و The All Results Journals به‌­صورت فعالانه با تشویق محققان برای نشر نتایج منفی آزمایش‌های خود با تعصبات نشر مقابله می­‌کنند.

 

چگونه به یک مقاله پژوهشی اصلی دست یابیم؟

 

در آموزش مقاله‌نویسی همواره به این نکته اشاره می‌شود که انجام پژوهش اصیل و نوشتن یک مقاله در آن در واقع می‌­تواند یک کار اضطراب‌آور باشد. در ابتدا، اکثر محققان احساس گمراه شدن می‌­کنند و دربارۀ موضوع تحقیق خود و نحوۀ کار بر روی آن، نامطمئن و سراسیمه هستند. با این حال، اگر گام به گام جلو بروید، قادر خواهید بود به ایجاد ایده‌ای روشن از اینکه چگونه پژوهش خود را انجام دهید برسید. در اینجا چند مرحلۀ مهم در فرایند نوشتن تحقیق وجود دارد:

 

1. انتخاب یک سوال تحقیقاتی

 

به­‌منظور شروع پژوهش خود، ابتدا نیاز دارید که یک سوال تحقیقاتی انتخاب کنید. این از ابتدایی‌ترین مطالب آموزش مقاله‌نویسی است. شما نمی­توانید این کار را انجام دهید مگر اینکه میزان قابل توجهی از نوشته‌های منتشر شده در زمینۀ تحقیق خود را خوانده باشید. عادت مطالعۀ متداوم نوشته‌های علمی را توسعه دهید. این امر به شما دربارۀ برخی مسائل موجود در زمینۀ مورد علاقه خود ایده خواهد داد. دربارۀ این مسائل فکر کنید و درباره ایده‌­های خود قبل از اینکه تصمیم‌گیری، بحث کنید. شما نیاز دارید که قبل از نهایی ساختن سوال تحقیقاتی خود علاقه و هم امکان­سنجی ایدۀ خود را انجام دهید.

 

2. انجام جستجو در نوشته­‌ها

 

گام بعدی در آموزش مقاله‌نویسی، جستجو و گردآوری مطالب است. هنگامی که پرسش تحقیقاتی خود را به اتمام رساندید، نیاز دارید که جستجویی گسترده در نوشته‌­ها انجام دهید. برای جستجو در نوشته­‌های خوب برنامه ریزی کنید. شما می‌­توانید یک روش سیستماتیک را با تلاش برای جستجوی تمام مطالب مربوط به موضوع، انتخاب کنید. همچنین می‌­توانید یک روش پس‌نگرانه را با پیدا کردن جدیدترین مواد و کار وارونه بر روش خود، اتخاذ کنید. همچنین ممکن است نیاز داشته باشید که نقل قول­‌های مهمی را که با آنها مواجه می­‌شوید، دنبال کنید. شما نیاز خواهید داشت که از کتاب‌­ها، مقالات مجلات، و منابع اطلاعاتی مرتبط دیگر مانند گزارش­‌های دولتی، پایگاه‌­های دادۀ آنلاین و غیره استفاده کنید. در آموزش مقاله‌نویسی همواره به محقیقن توصیه می‌شود که نسخه‌ای کتبی از جستجوهای خود نگه دارند چرا که این کار هنگام نوشتن مراجع و استنادات در نسخۀ خطی بسیار مفید خواهد بود.

 

طریقه نگارش مقاله پژوهشی اصیل

 

3. ساخت یک مقاله پژوهشی

 

یک مقالۀ پژوهشی اصیل معمولاً ساختار خاصی را دنبال می‌­کند. رایج‌­ترین ساختار مورد استناددهی یک مقاله پژوهشی شامل بخش‌­های زیر است: مقدمه، روش­‌ها، نتایج، و بحث. در بحث آموزش مقاله‌نویسی بخ این، ساختار IMRaD (/ˈɪmræd/) (Introduction, Methods, Results, and Discussion) گفته می‌­شود.

روش­‌ها: بخش روش‌­ها توضیح مفصلی از این­که چگونه تحقیق خود را انجام دادید و موادی که استفاده کردید را ارائه می­‌دهد. این کار به‌­صورتی انجام می­‌شود که محققان دیگر بتوانند پژوهش شما را تکرار کرده و یافته‌­ها را بازتولید کنند.

  نتایج: این بخش یافته­‌های پژوهش شما را با جزئیات به­‌همراه تمام داده­‌ها ارائه می­‌دهد.

بحث: این بخش یافته­‌ها را تفسیر می­‌کند و درباره تأثیری که ممکن است تحقیق شما بر زمینۀ مورد مطالعه داشته باشد، بحث می­‌کند.

 

Image result for IMRaD

اطمینان حاصل کنید که تمام مراجعی را که در مقاله خود استفاده کرده‌­اید، ذکر می­‌کنید. در نهایت، یک لیست مرجع مفصل از تمام منابعی که استفاده کرده‌­اید، ارائه دهید.