سلسله مطالب آموزش مقاله‌نویسی

انتشار کدام نوع مقاله در مجله علمی - پژوهشی ساده تر است؟ مقاله پژوهشی یا مقاله مروری

یک مقالۀ مروری به طور معمول سخت‌تر از یک مقالۀ پژوهشی در مجلات علمی پژوهشی، پذیرفته می‌شود. دلیل این مسئله نیز ساده است: نوشتن یک مقالۀ مروری خوب و باکیفیت سخت‌تر از نگارش یک مقالۀ پژوهشی خوب و باکیفیت است. یک مقالۀ مروری خوب تنها یک مرور ساده بر مطالب پیشین نیست. باید به نکات حیاتی اشاره کند و چشم‌انداز روشنی از تحقیقات آینده ارائه دهد. این چشم‌انداز اغلب با تجربۀ بالا و طولانی در زمینۀ تحقیقاتی مقاله بدست می‌آید. در حقیقت، برخی از بهترین مقالات مروری توسط کارشناسان خبره و متخصصین زمینۀ تحقیقاتی مقاله، نوشته شده‌اند.

 

با این حال، این مسئله به نوع مطالعۀ مروری که طرح نوشتن آن را ریخته‌اید، بستگی دارد. برای نوشتن مقالۀ مروری ساده (literature review) و مقالۀ مروری نقلی (narrative review)، تجربیات و تخصص مهم‌تر است. اگر شما برای نوشتن مقالۀ مروری سیستماتیک (systematic review) برنامه‌ریزی می‌کنید، لازم نیست که حتما در زمینۀ موضوع مقاله، متخصص باشید. چنانچه یک سوال خوب داشته باشید و بررسی‌های خود را درست انجام بدهید، مقالۀ شما با کیفیت خواهد بود. اما در نظر داشته باشید که نوشتن مقالۀ مروری سیستماتیک (systematic review) به زمان زیادی نیاز دارد.

 

از دیگر مسائلی که باید به آن اشاره شود، این است اغلب مجلات امروزه برای داوری مقالات مروری از نوع داوری یک‌سو کور استفاده می‌کنند. در این نوع داوری داور از هویت نویسنده آگاه است. دلیل اصرار و تاکید سردبیر این مجلات این است که داور مقالۀ مروری باید از رزومۀ نویسنده(گان) این مقاله آگاه باشد. رزومۀ این افراد گواهی بر داشتن شایستگی آنان در نگارش مقالۀ مروری است.

 

پس اگر شما به تسهیل پذیرش مقاله و انتشار ساده‌تر یک مقاله فکر می‌کنید، باید بگوییم که مقالۀ پژوهشی انتخاب بهتری از نوشتن انواع مقالات مروری است. با این حال، به یاد داشته باشید که آنچه اهمیت دارد، کیفیت تحقیقات شماست و اینکه چه طور مسائل را در مقاله خود مطرح می‌کنید.