بخش‌نامه: قوانین ارجاع به مقالات نشریات

 

معاونین محترم تحقیقات و فناوری دانشگاه/ دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور
معاون محترم تحقیقات و فناوری انستیتو پاستور ایران
معاون محترم پژوهشی مرکز آموزشی، تحقیقاتی، درمانی قلب شهید رجایی
قائم مقام و معاون محترم آموزشی و پژوهشی موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون
معاونت محترم پژوهشی جهاد دانشگاهی کل کشور
معاون محترم علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی کشور
رییس محترم مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی


سلام علیکم


احتراماً، مشاهده شده است که در مواردی سردبیران نشریات و یا مسئولین پژوهشی دانشگاه‌ها در قالب ارسال ایمیل‌ها و یا انتشار دستوالعمل‌هایی؛ مشوق‌های مالی برای ارجاع به مقالات نشریات مربوطه تعیین نموده‌اند.
بدینوسیله اعلام می‌دارد پرداخت هر گونه وجه مالی و یا سایر مشوق‌ها برای ارجاع دادن به مقالات یا نشریات خاص بر خلاف استانداردهای اخلاق در پژوهش و اخلاق در انتشار آثار پژوهشی بوده و چنین اقداماتی باید فوری متوقف شود و تغییر روندها و سیاست های موجود در همه طرق ممکن به اطلاع ذی نفعان رسانده شود. به علاوه، سردبیران نشریات علوم پزشکی هم به هیچ عنوان نباید نویسندگان مقالات را مجبور به ارجاع دادن به مقالات همان نشریه نمایند. واضح است در پیش گرفتن چنین سیاست هایی ممکن است در کوتاه مدت بظاهر منجر به افزایش ارجاع به مقالات منتشر شده برخی نشریات گردد، اما بدون شک در میان مدت و بلند مدت لطمات جبران ناپذیری به اعتبار همان نشریات و نیز حیثیت علمی کشور خواهد زد.

دبیرخانه کمیته ملی اخلاق در پژوهش های زیست پزشکی و کمیته‌های اخلاق در پژوهش تابعه در دانشگاه‌ها موظفند نسبت به پیگیری اجرای مفاد این بخشنامه اقدام نماید. 

 

 

دکتر رضا ملک‌زاده

معاونت تحقیقات و فناوری

 

لینک دانلود بخش نامه

 

دانلود بخش نامه ارجاعات به مقالات نشریات