آموزش کامنت گذاری یا نوشتن توضیحات در یک فایلPDF

 

در دنیای پژوهش و مقاله‌نویسی حتما برای شما هم پیش آمده است که مجبور باشید روی یک فایل PDF، توضیحاتی اضافه کنید. این توضیحات چه در سطح ویراستاری و چه در سطح نویسندگی باشد، به صفحه آرا و تهیه کننده فایل PDF کمک می‌کند سطح کیفی کار را افزایش دهد. مراحل درج توضیحات، بستگی به نرم افزاری دارد که استفاده می کنید. ما سعی می کنیم در هر دو نرم افزار رایج ایران یعنی Foxit PDF Reader و همین طور Adobe Acrobar PDF Reader این موضوع را مرحله به مرحله شرح دهیم.

 

ابتدا یکی از نرم افزارهای را دانلود کنید. شرکت Foxit و Adobe هر دو نسخه‌های اریگان و نسخه‌های پولی دارند. نسخه رایگان Foxit قابلیت کامنت گذاری دارد. اما نسخه رایگاه Adobe تنها در صورتی که قابلیت کامنت گذاری در فایل اصلی فعال شده باشد، کار می‌کند.

 


  Foxit Reader 9.0.1.1049 + Portable :  دانلود با لينك مستقيم و حجم 52 مگابايت - پسورد فایلsoft98.ir

  Foxit PhantomPDF Business 9.0.1.1049 + Portable:   دانلود با لینک مستقیم و حجم 382 مگابایت به همراه Patch

   Adobe Acrobat Reader :   دانلود ورژن 2015.023.20053 با لينك مستقيم با حجم 760 مگابايت به همراه Patch

  Adobe Reader 11.0.23دانلود ورژن 11.0.10 با لينك مستقيم با حجم 75 مگابايت

 


برای نوشتن کامنت در Adobe بدین شکل عمل کنید:

برای کامنت گذاری و نشانه گذاری در فایل های PDF بعد از باز کردن فایل در نرم افزار Adobe Acrobat Professional به قسمت Comment در سمت بالای و چپ صفحه بروید. همچنین در نسخه 2018 این ابزار مطابق شکل در سمت راست بالای صفحه وجود دارد. برای گذاشتن کامنت روی دکمه Add Sticky Note کلیک نمایید، سپس در جاییکه میخواهید کامنت را اضافه نمایید کلیک کنید.  برای هایلایت کردن بخشی از متن، آن قسمت را انتخاب کرده و سپس روی دکمه Highlight text کلیک نمایید.

 

    با فشار دادن روی دکمه های مشخص شده در تصویر کامنت بگذارید یا متن را هایلایت کنید

اگر فایل شما کامنت دارد و نمی خواهید کامنت های را مشاهده کنید، وارد منو Comment شده و ابزار Hide Comment را انتخاب کنید. کلیه توضیحات و کامنت های موجود در فایل پنهان می شود.

 

 

توضیحات اضافه

ابزار های‌لایت در این برنامه و در قسمت نوار ابزار، شبیه به خودکار است. برای استفاده از آن روی آن کلیک کنید. بخشی از متن صفحه‌ای را که می‌خواهید بعدا به آن مراجعه کنید، های‌لایت کنید و پس از ذخیره کردن صفحه را ببندید. حالا پس از باز کردن دوباره سند برای راحت‌تر شدن کار از ویژگی Thumbnails استفاده کنید تا صفحه مدنظر را زودتر بیابید.

 


برای ضبط صوتی کامنت بدین شکل عمل کنید

 برای ضبط کردن صدا و اضافه کردن آن به فایل PDF روی دکمه Record Audio کلیک نمایید. وارد قسمت کامنت شوید و Record Audio را انتخاب کنید.

 


برای اضافه کردن یک یا چند کلمه در بین کلمات دیگر از دکمه Insert Text at Cursor کلیک نمایید. به این صورت که موس را در قسمت موردنظر قرار داده و سپس روی این دکمه کلیک نمایید و در باکس باز شده کلمات خود را تایپ کنید. این عمل دقیقا همانند باز کردن ابرو در متن های فارسی است و چنین مفهومی را منتقل مینماید.

اگر میخواهید این مفهوم را منتقل کنید که به جای این کلمات یا جملات باید این کلمات جایگزین گردد، کلمه یا متن موردنظر را انتخاب نمایید و سپس روی دکمه Add Note to Replace Text کلیک نمایید و در باکس باز شده کلمات پیشنهادی خود را برای جایگزینی بنویسید.

 

برای اینکه به فردی که فایل را دریافت میکند برسانید که این بخش از جمله یا این کلمات باید پاک شود آن بخش را انتخاب کرده و روی دکمه Strikethrough کلیک نمایید.

 

برای کشیدن خط زیر بعضی مطالب نیز میتوانید از دکمه Underline استفاده نمایید.

 

 

 این بخش ها مهمترین قسمت ها در کامنت گذاری در PDF هستند. به طور خلاصه این موارد را میتوان اینگونه دسته بندی کرد.

 

عملکرد تصویر دکمه مورد نظر
اضافه کردن برچسب
هایلایت کردن بخشی از متن
اضافه کردن کامنت متنی
اتچ کردن یک فایل
ضبط صدا روی فایل PDF
اضافه کردن متن در بین کلمات
جابجا کردن کلمات به کلمات جدید
پاک کردن بخشی از متن
کشیدن خط زیر کلمات برای نشانه گذاری

 

 

بخشی از مطلب از وب سایت موسسه دانش نگاران اوج برداشته شده است.