دلایل رد 30 تا 50 درصد از مقالات ارسالی قبل از رسیدن به مرحله داوری متن ضعیف ان هاست. بعد از هفت سال مدیریت انواع مجلات و بررسی های زیادی که انجام داده ام، به عنوان یک اپراتور اولین برخورد من با یک مقاله ظاهر مقاله و سپس متن مقاله می باشد. 

بهتر این برای اینکه شانس پذیرش مقالات خود را بیشتر کنید از نکات زیر استفاده نموده و آنها را واقعا به کار بگیرید: 

 1- متن نامرتب است: 

 غلط‌های املایی، اشتباهات گرامری و نگارش ضعیف باعث ذهنیت بد سردبیر می‌شود. وقتی شروع و پایان پاراگراف مشخص نیست.  وقتی جداول در هر ریخته عکس ها بدون کیفیت، اشتباه نگارشی زیاد باشد. هیچ کس مقاله را شما با نگرش مثبت داوری نمی کند. 

اشتباهات مکرر نشانگر عدم دقت لازم برای نگارش یک متن با کیفیت بالا است. مقاله خود را ویرایش کنید و از نویسندگان همکار نیز بخواهید آن را ویرایش کنند.از کسی که تا به حال مقاله را نخوانده بخواهید خطاهای زبانی و تایپی را بررسی کند و سعی کنید متوجه شوید که چه نکات مبهمی در نگارش مقاله شما وجود دارد. قطعا شما به عنوان نویسنده مقاله گزینه خوبی برای ویراستاری متن خودتان نیستید. پس از همکاران خود کمک بگیرید. 

2- پیام مبهم

از اپراتور سیستم تا خود سردبیر پیام شما را خصوصا در چکیده دنبال خواهد کرد. نتایجی که به اشتراک می‌گذارید مهم است، بنابراین با نگارش مبهم آن را از بین نبرید. سعی کنید پیام را به تکه‌های کوچک‌تر تفکیک کنید. جملات کوتاه می‌توانند با از بین بردن ابهام و بی‌نظمی از پیام‌تان، معنا را روشن کنند. البته از موزایک نویسی پرهیز کنید و جملات کوتاه مرتبط به یکدیگر بنویسید.  از زبان ساده تری استفاده کنید از همکاران و دوستان خود بخواهید تا آن را بخوانند و بگویند پیام شما چیست.

 

3- تناقض و نادرستی اطلاعات خصوصا بین چکیده و روش بررسی و نتایج

تناقض این احساس را القاء می‌کند که متن یا تحقیق شما خیلی دقیق نیست. و حتی ساختگی به نظر می رسد. اگر آمار بخش یافته‌ها با آن‌چه در نتیجه‌گیری بحث کرده‌اید هم‌خوانی نداشته باشد، یا اگر شرح جدول به شکل صفحه قبلی اشاره ‌کند سردبیر متوجه خواهد شد. قطعا کوچکترین تناقضات توسط داوران و سردبیر گزارش و موجب رد شدن مقاله شما خواهد شد.  چندین بار با دقت مقاله را بررسی کنید. قبل از آن‌که شروع به نوشتن کنید فهرستی از نقاط مهم تهیه کنید. توجه کنید که برای چه این مقاله را می نویسید و هدف شما چه بوده است. در میان راه نوشتن مقاله، به نکات بی ارزش یا نکاتی که اصلا مقاله شما به آنها نپرداخته است، تکیه نکنید. 

بارها در نتیجه گیری و بحث مقالات شاهد مواردی هستیم که در روش ها و یافته ها اصلا درج نشده و نویسنده مشخص نیست چگونه به این نتایج دست پیدا کرده است. به جزئیات متن بروید، به همه جاهایی که به داده ارجاع داده‌اید، مجددا رجوع کرده و نکات مهم را بررسی کنید.

 از سیستم غلط‌گیر حرفه‌ای (ویراستار) استفاده کنید. مقاله خود را برای ویراستار ماهر ارسال کنید. نترسید. حتی یک کلمه اصلاح شدن، شانس پذیرش کار علمی شما را افزایش خواهد شد. عجله نکنید، اما وفت را هم از دست ندهید. 

4- عدم تناسب با اهداف مجله

بعد از چند روز معطلی اپراتور و بررسی تکنیکی مقاله، مقاله شما به دست سردبیر می رسد. سردبیر به سرعت متوجه خواهد شد که مقاله شما در حوزه موضوعی مجله است. قبل از ارسال مقاله، بررسی کنید مقاله در حوزه موضوعی مجله باشد. چون فقط وقت خود را تلف کرده اید. قوانین نشر به هیچ سردبیری اجازه نمی دهد که موارد خارج از حوزه مجله خود را به چاپ برساند.  

 برای تعیین مناسب‌ترین مجله برای مقاله، علاوه بر مطالعه حوزه موضوعی فعالیت مجله، می‌توانید از مجله یاب الزویر http://journalfinder.elsevier.com استفاده کنید.

البته ما خودمان گوگل را پیشنهاد می کنیم. بخشی از عنوان و خلاصه مقاله خود را سرچ کنید و مجلات بسیار زیادی خواهید یافت. اما جستجو در سایت های پابمد و الزویر باعث خواهد شد که مجلات جعلی در لیست شما وجود نداشته باشد. 

اگر مقاله در حوزه موضوعی مجله بود، راهنمای نویسندگان را بخوانید (معمولا در صفحه نخست مجله در دسترس است). قطعا هیچ نویسنده ای دوست ندارد چند هفته از وقتش را صرف رد و بدل شدن مقاله صرفا بر سر نوع رفرنس ها و یا چیدمان مطالب بکند. پس با دقت راهنمای نویسندگان را مطالعه کنید یا از سرویس های موسسه دانش گستر فرنام استفاده کنید. 

 5- تاثیر یا تازگی نامعلوم

سردبیر به دنبال آن خواهد بود که بداند چه چیزی در تحقیق‌تان جدید است و چه تاثیری بر حوزه موضوعی دارد. در مورد یافته‌های خود به وضوح صحبت کنید. راجع به چیزی که به بنیان دانش حوزه می‌افزایید بیاندیشید. عنوان مکان مناسبی برای شروع است: آیا عنوان‌تان جذاب است؟ آیا داستان و نکته اصلی آنچه می‌خواهید بگویید را نشان می‌دهد؟

آیا میدانید که برای تازگی چیزی که می خواهید ثبت کنید باید دلایل علمی کافی داشته باشید؟