سامانه مدیریت یکپارچه مجلات فرنام

 سامانه‌ی مدیریت نشریات الکترونیکی فرنام یک سامانه قدرت گرفته از هسته نرم افزار متن باز موسسه علم پژوهشی است. این یک سیستم مدیریت و ارائه مجلات آنلایین می باشد. کل سامانه با هدف ایجاد امکانات و بستر مناسب دیجیتالی به منظور طراحی سایت مجلات به زبان­های فارسی و انگلیسی و در صورت نیاز فرانسوی و عربی و حتی زبان های پشتو، دری بازنویسی گشته است. در این سامانه، مدیریت فرایندهای کاری یک نشریه از قبیل مدیریت کاربران و داوران و اعضای محترم هیأت‌تحریریه، ارسال مقالات به صورت آنلاین، اصلاح و ادیت مقالات، بررسی، اصلاح و تایید نهایی مقالات، داوری مقالات و انتشار الکترونیکی انلایین شماره‌های مجلات ایجاد شده است.

در طراحی سامانه فرنام از استانداردها و قواعد شناخته شده و بین‌المللی مدیریت‌نشریات و همچنین تجربیات کارشناسان و اساتید دانشگاه ایران و بقیه ا... که سردبیر نشریات بین‌المللی بوده‌اند بهره گرفته شده است. این سامانه هم‌اکنون مورد استفاده تعداد قابل توجهی از تشریات علمی- ‌پژوهشی و دانشگاهی فعال دانشگاهی قرار گرفته است.

قابلیت نمایش ارجاعات با دقت بالا

این سامانه تعداد ارجاعات معتبر در وب سایت های اسکاپوس و الزویر را محاسبه کرده و میزان ارجاعات به هر مقاله را بررسی می کند. با استفاده از این ماژول و ترکیب آن با ماژول آمار مقالات و ایجاد بستر سازی، سامانه سنجش علم دانشگاه به حداکثر کیفیت و دقت خود خواهد رسید. سامانه خودکار سنجش علم که شامل بررسی حوزه گسترش علم دانشگاه، حوزه گسترش دریافت مقالات، حوزه گسترش تولید علم و موارد دیگر می شود. این گزارشان بصورت لحظه قابل بررسی است.

درگاه پرداخت آنلاین اختصاصی

این سامانه مجهز به درگاه های پرداخت پی پال، مستر کارت، ویزا کارت، بانک ملت، بانک سامان، بانک صادرات می باشد. همجنین امکان نوشتن درگاه های پرداخت آنلاین برا کشور مبدا و به سفارش مشتری وجود دارد.  رمز نگاری درگاه ها پرداخت برای کل سیستم به صورت همیشه، فعال بوده و تمام فعالیت های اقتصادی سیستم، تحت کنترل پلاگین های رمز نگاری داده هستند. با این سیستم می توانید از مجلات خود درامد کسب کنید و آمار وایز وجه را دقیقا بررسی کنید. 

موتور قدرتمند تولید فرم های داوری

سامانه‌ی فرنام دارای یک موتور قدرتمند تولید فرم‌های سفارشی داوری است. فرم‌های داوری (مربوط به داوری  اولیه و بازبینی اولیه و داوری نهایی) به تفکیک نشریه و توسط مدیر اجرایی هر نشریه قابل سفارشی‌سازی و طراحی است. قابلیت ساخت سوالات چندگزینه ای، طراحی دکمه های رادیویی و چند انتخابی نیز وجود دارد. می توانید برای انواع مقالات از نظر موضوعی، فرم های متفاوتی طراحی کنید. محیط فرم س از جهت استفاده مدیر اجرائی کاملا بهینه سازی شده و کاربر پسند است. 

نسخه پایدار تحت وب

 در سامانه‌ی مدیریت یکپارچه مجلات فرنام تمام فرآيند‌های ارسال، دریافت، اصلاح و تایید نهایی، مدیریت مقالات و انتشار آن از طريق وب سایت انجام می‌شود. اين قابليت به کاربران کمک خواهد کرد تا در هر جايي از دنیا که به اينترنت دسترسی دارند، بتوانند نسبت به ارسال مقالات خود، آگاهی از آخرین وضعیت آن و یا داوری مقالات و مدیریت مقالات اقدام کنند. امکان بررسی لحظه به لحظه برای سردبیر فراهم آمده و نسخه های پشتیبان بصورت روزانه و هفتگی تهیه می شوند. 

timeline_pre_loader

یکپارچه سازی و سیستم ضد سرقت علمی

 در سامانه دانش گستر فرنام، یک سیستم ضد سرقت علمی با هوش مصنوعی و استفاده از الگوریتم ژنیک و مسئله ترافیک، در حال تکامل می باشد. این سیستم مقالاتی که در بانک اطلاعاتی خود دارد را جستجو نموده و چنانچه نویسنده قصد داشته باشد یک عنوان مشابه و یا یک متن مشابه را دوباره ارسال کند، به نویسنده اطلاع می دهد. همچنین میزان مشابهت متن مقاله نیز با مقالات موجود در سامانه، به اطلاع سردبیر هر نشریه، اپراتور هر نشریه و مدیرکل نیز خواهد رسید.

طراحی رسپانسیو (Responsive design)

 سامانه فرنام، به صورت اختصاصی طوری طراحی شده است که کاربر با تمام سیستم های الکترونیک رایج دنیا مانند، موبایل، تبلیت، لپ تاب، کامپیوتر شخصی، مک بوک با هر سایز و هر اندازه های تواند دسترسی کامل به اطلاعات را داشته باشد.

 طراحی ریسپانسیو که  سامانه مدیریت مجلات فرنام نیز از آن بهره می برد به این شکل عمل می نماید که سایت را برای ابعاد  مختلف و متعارف گوشی های همراه و تبلت ها هماهنگ می کند و شما با تغییر سایز صفحه شاهد خواهید بود که فونت ها و لینک ها کاملا در سایز مناسب خودشان قرار دارند  و شما به راحتی آنها را می بینید و دیگر هیچ zoom in و  zoom out در کار نیست.

قابلیت نمایش ارجاعات با دقت بالا

 این سامانه تعداد ارجاعات معتبر در وب سایت های اسکاپوس و الزویر را محاسبه کرده و میزان ارجاعات به هر مقاله را بررسی می کند. با استفاده از این ماژول و ترکیب آن با ماژول آمار مقالات و ایجاد بستر سازی، سامانه سنجش علم دانشگاه به حداکثر کیفیت و دقت خود خواهد رسید.

سامانه خودکار سنجش علم که شامل بررسی حوزه گسترش علم دانشگاه، حوزه گسترش دریافت مقالات، حوزه گسترش تولید علم و موارد دیگر می شود، با استفاده از بستر سیستم های مدیریت مجلات با دقت بیشتر از 95 درصدی به صورت  Real Time، سمت و سو و میزان تولید علمی دانشگاه را گزارش می کند.

سامانه فرنام قابلیت نمایش برخی اقلام آماری از جمله تعداد دریافت مقالات را دارد. به‌علاوه در این سامانه صفحه‌ای برای نمایش ۱۰ مقاله‌ی پرخواننده‌ی وب‌سایت پیش‌بینی شده است.

مدیریت اخبار وب‌سایت توسط مدیر سامانه

 مدیر هر نشریه به‌طور مجزا و مدیر کل سامانه فرنام به طور خاص این امکان را دارند که خبرهای صفحه‌ی اصلی هر نشریه و همچنین صفحه‌ی اصلی سامانه را مدیریت کنند. خبرها می‌توانند به صورت عادی و یا مهم انتشار یابند تا در صورت نیاز توجه کاربران را به خود جلب کند. این خبر های می توانند شامل تسلیت، تبریک، و یا هر محتوای مجاز باشند.

امکان ايجاد شماره ويژه یا Supplement Issue

  از جمله ويژگی‌های قابل ذکر در سامانه فرنام، امکان ايجاد شماره ويژه برای يک نشريه می‌باشد. شمارگان ویژه می توانند حاوی یک زیرموضع اختصاصی مجله بوده و یا به چاپ خلاصه مقالات یک همایش اقدام نمایند.  به اين ترتيب نويسندگان مقالات می‌توانند در صورت تمايل، مقالات خود را برای شماره ويژه آن نشريه ارسال نمايند و سردبير نشريه، شماره ويژه مورد‌نظر را پس از بسته شدن روی سايت منتشر خواهد کرد. در شکل زیر نمای بخش مدیریت یک شماره را مشاهده کنید.

این ماژول بر روی سیستم مدیریت همایش های موسسه دانش گستر فرنام نیز نصب شده است که براساس آن می توانید یک همایش با قابلیت دریافت، مدیریت و انتشار مجموعه خلاصه مقالات همایش را به نتیجه برسانید.

مبتنی بر کارتابل اختصاصی هر نقش

از دیگر قابلیت‌های این سامانه مبتنی بر کارتابل بهینه سازی شده، بودن آن است. هر يک از کاربران سامانه براساس نقشی که در جريان فرآيند دارند، دارای کارتابل اختصاصی خود بوده و مقالات مربوط به آنها در آنجا قابل مشاهده است. کارتبال های اختصاصی دارای سیستم های امنیتی بوده که ایجاد تغییرات خارج از هر نقش را غیرممکن می باشد.

کاربران ساده می‌توانند مقالات را با توجه به وضعيتی که در چرخه‌داوری داشته و نيز ساير اطلاعات مرتبط آنها و اعمالی که سامانه امکان اجرای آنها را در اين وضعيت فراهم کرده، مشاهده نمايد و بدين ترتيب نقش خود را در چرخه داوری ايفا کند.

سردبیران می توانند باتوجه به مشاهده گزارش مقالات در این روند، مداخله نموده و برای هرمرحله جدا از سیستم مجله، تصمیم جدید اتخاذ کند.

همچنین داور می تواند چه از طریق تکمیل فرم ایمیل و تکمیل همان فرم در وب سایت به بررسی و داوری دقیق مقاله بپردازد. در این سیستم نام نویسندگان جهت برطرف نمودن هر گونه سوتفاهم حذف شده و اصلاحات داوری Blind Review انجام می پذیرد.

تاریخ تمام فعالیت ها توسط تمام کاربران سیستم همواره در وب سایت ذخیره شده و قابل ردگیری می باشد.

چند‌زبانگی در سطح پایگاه داده و واسط‌ های طراحی شده برای نقش کاربری

 يکی از قابليت‌های عمومی سامانه دانش گستر فرنام (مانند بسیاری از سامانه‌های مشابه دیگر: سامانه مدیریت مجلات شرکت یکتاوب افزار شرق و شرکت سیناوب)، چند‌زبانه بودن آن، چه در سطح صفحات طراحی شده برای‌کاربری و چه در سطح اطلاعات ذخیره شده و بازیابی شده می‌باشد. در حال حاضر کاربران می‌توانند هم به‌صورت فارسی و هم به‌صورت انگليسی از این سامانه استفاده نمايند که اين قابليت قابل بسط به چندين زبان نيز خواهد بود.

با تغيير زبان سامانه، علاوه بر تغيير زبان واسط کاربر زبان داده‌های موجود در سامانه فرنام (در صورت ورود اطلاعات چند زبانه) تغيير خواهد کرد. این امکان وجود دارد که یک نشریه تک‌زبانه و یا چندزبانه تعریف شود و در این صورت اطلاعات مقاله‌ی ارسالی به صورت تک‌زبانه و یا چند‌زبانه از کاربر گرفته می‌شود. به علاوه امکان تعیین زبان ارسال نامه‌های خودکار سامانه به کاربران نیز وجود دارد.

سفارشی سازی تمام نامه ها، پیامک ها و نحوه پرداخت وجه نیز دراین سامانه بهینه سازی شده اند.

امکان سفارشی‌سازی گردش‌کار

اين سامانه مبتنی بر یک ماژول گردش‌کار توليد شده است و سفارشی‌سازی گردش‌کاری بر اساس نیاز مشتری قابل انجام است. با این وجود چرخه‌ی کاری پیش‌فرض سامانه بسیاری از چرخه‌ها را پوشش می‌دهد و لذا نیاز به تغییر را به حداقل می‌رساند. این چرخه ها بر اسا تجربه موسسه دانش گستر فرنام، در جامعترین حالت قرار گرفته اند و به سورت استاندارد، نیازی به تغییر آنها نیست.

پشتيبانی از چند ارگان و در هر ارگان چند نشريه

 

سامانه فرنام امکان استفاده در ادارات، پژوهشگاه ها، موسسات، دانشگاه و مراکز علمی‌ای، که شامل چندین سازمان و هر سازمان نیز دارای چندین نشریه است را دارد. نويسندگان مقالات می‌توانند برای نشريات مختلف که در سازمان‌های مختلف در اين سامانه تعريف شده، مقاله ارسال کنند و سامانه، چرخه داوری را برای هر يک از آنها جداگانه اجرا خواهد کرد.

 قابل توجه است که از آنجایی که این سامانه به‌صورت اساسی از تعداد نامحدود نشریه به انواع زبان و دارای چرخه های اطلاعاتی متفاوت‌ پشتیبانی می‌کند، برای ارسال مقاله به هر نشریه در یک سازمان نیاز به ثبت‌نام کاربر نبوده و می تواند با یک بار ثیت نام در تمام مجلات ارگان و سازمان اصلی، مقاله را ارسال نمود و به‌علاوه به دلیل همین یکپارچگی، امکان جستجو و گزارش‌گیری یکپارچه بر روی تمامی نشریات وجود دارد. این مسئله امکان سنجش میزان رشد علمی دانشگاه را محیا ساخته و می تواند درجهت دهی سیاست های تحقیقاتی کل مرکز مورد استفاده قرار گیرد.

سامانه علم سنجی دانش گستر فرنام، بر پایه همین سیستم نوشته شده و می تواند بعد از نصب و استقرار سیستم مجلات و شروع به کار آن، با برنامه ریزی و بر بسر این سیستم، میزان تولیدات علمی، جهت تولیدات علمی و نرخ رشد دانشگاه را مشخص نماید.

مبتنی بر استاندارد امنيتی محدود کردن دسترسی بر اساس نقش

 از جمله مشخصات سامانه فرنام، اولویت در معماري امنيتي آن است. این سامانه که مبتنی بر استاندارد RBAC  طراحي و پياده‌سازي شده است و به توسعه‌دهنده سامانه اجازه مي‌دهد تا برای انواع عمل‌هايي كه در سامانه اتفاق مي‌افتد، سطح دسترسي معين و دقیق بر پایه هویت سنجی تعريف كند. اين سامانه دسترسي كاربران را در استفاده يا ديدن انواع عمل‌ها، همچون منوها و دکمه‌ها که مربوط به آنها نیست، محدود مي‌سازد. در اين سامانه هر زمان که کاربر عملي انجام دهد که نياز به دسترسي خاصي داشته باشد، ابتدا هويت به صورت امن شناسايي شده و در صورت نياز درخواست ورود نام‌کاربري و کلمه‌عبور به او داده مي‌شود؛ سپس در صورت داشتن دسترسي مورد‌نظر امکان انجام عملیات به او داده مي‌شود.

مبتنی بر استاندارد کدهای امنیتی برای جلوگیری حملات سایبری و شنود اطلاعات

 تمام 3000 خط برنامه نویسی این سامانه، مجهز به سیستم کنترل حملات امنیتی می باشد. این سامانه دارای حلقه های پیشگیری از حملات DDOS و حملات مبتنی بر حدس زدن رمز عبور بوده و چندین ماژول رمزنگاری داده های پایگاه اطلاعاتی را در خود جایی داده است. همچنین در صورت سفارش مشتری، پروتکل های رمزنگاری ایمیل ها و پیامک ها، نیز در سیستم فعال می گردد. این پروتکل ها از شنود مکاتبات توسط هکرها در بین مسیر مبدا و مقصد جلوگیری می کنند.

امکان سفارشی‌سازی متن نامه‌های الکترونيکی

  از قابليت‌های حیاتی یک سامانه‌ی مدیریت نشریات علمی، ارسال ایمیل‌هایی مشخص به کاربران درگیر در فرایند ارسال و داوری و مدیریت یک مقاله است. سامانه‌ی فرنام بیش از 70  نوع ایمیل مختلف آگاهی‌دهنده را در فواصل مختلف کاری (مثلا پس از ارسال مقاله به نویسندگان و سردبیر، پس از داوری به دبیر، پس از تأیید به نویسنده، در صورت تأخیر داور یا دبیر به‌صورت خودکار به آن‌ها و ...) می تواند ارسال می‌کند. البته در سیستم بهینه سازی شده چرخه، این تعداد به 5 ایمیل برای هر مقاله کاهش پیدا کرده است. اما می تواند تمام مراحل که به 70 مرحله خودکار و دستی میرسد را پوشش داده و برای تمام آنها ایمیل و پیامک ارسال کند. این امکان وجود دارد که ایمیل‌های کلی سامانه به‌طور کلی و ایمیل‌های هر نشریه توسط مدیر همان نشریه ویرایش شوند.

امکان سفارشی‌سازی متن SMS

 این قابلیت وجود دارد که متن پیامک کلی سامانه به طور کلی در هر بخش توسط مدیر سامانه تنظیم گردد. درگاه ارسال اس ام اس (پیامک) بر اساس کشور مبدا و سفارش مشتری به صورت اختصاصی نوشته خواهد شد و تمام رمزنگاری های امنیتی در آن رعایت می گردد.

قابلیت محتوای صفحات وب‌سایت

 راهبر یا اپراتور تمام سامانه های دانش گستر فرنام امکان مدیریت و اصلاحات کامل بر محتوا، منوها و آگهی‌های صفحات را از طریق قسمت مدیریت صفحات در صفحات شخصی خود دارد به‌طوری‌که با ورود به این صفحات، و انتخاب بخش مناسب، عنوان و متن صفحه به تمام زبانهای نصب شده بر روی سامانه، و نیز امکان پنهان یا آشکارسازی متن به آسانی امکان‌پذیر است.

فرنام علاوه بر یک سامانه‌ی مدیریت نشریات، از یک زیرسیستم CMS فوق العاده نیز بهره می‌برد که به کمک آن می‌توان صفحات مختلف وب‌سایت نشریه را ادیت کرد یا صفحات جدید ایجاد کرد. این صفحات می‌توانند در منوی بالا یا منوی کناری وب‌سایت و یا حتی در باکس‌های طرفین سایت ظاهر شوند.

تمام این صفحات به صورت خودکار تابع قالب کلی مجموعه بوده و رسپانسیو هستند.

سفارش سامانه اختصاصی مجلات یکپارچه از یک سامانه قدرتمند لذت ببرید